Uue põlvkonna vestlusroboti arendus Tartu Ülikooli arvutiabile

Tartu Ülikooli peahoone
Foto autor Andres Tennus, Tartu Ülikool

Tartu Ülikool on Baltimaade juhtiv ülikool, kus õpib ligi 14 000 üliõpilast ja on ametis 3 600 töötajat. Et ülikool iga päev edukalt toimiks, on hädavajalik sujuv ligipääs kaasaegsetele IT-teenustele.

Üliõpilased vajavad õppetööks kiiret ligipääsu internetile, kasutajakontodele ja õppeinfosüsteemidele. Samal ajal peavad töötajad ja õppejõud juhtima virtuaalseid seminare ning haldama andmeid keerulistes digitaalsetes süsteemides. Kõigi nende vajaduste täitmisel pakub tuge Tartu Ülikooli IT-osakond, mis haldab enam kui 100 infosüsteemi ja 40 IT-teenust.

Ülikoolipere jaoks on loodud abistav juhendmaterjal, mis koosneb umbes 500 eestikeelsest ja 200 ingliskeelsest juhendist. Infot hoitakse pidevalt ajakohasena, et igaüks saaks ise otsida ja leida vastuse oma IT-probleemile.

Tartu Ülikooli arvutiabi viki avaleht
Kuvatõmmis Tartu Ülikooli arvutiabi vikist

Juhendmaterjalidest on keeruline infot üles leida

Paraku pöörduvad üliõpilased ja töötajad sageli IT-osakonna kasutajatoe spetsialistide poole, kuigi juhendmaterjalid võiksid aidata neil probleemi iseseisvalt lahendada. Põhjus on lihtne: sadade juhendite hulgast on keeruline leida just seda õiget, mis vastaks konkreetsele küsimusele. Seetõttu on IT-spetsialistide töökoormus kahekordne – ühelt poolt koostavad nad juhendeid, kuid teisalt peavad jätkuvalt vastama kasutajate küsimustele.

Ülikooli IT-teenuste juht pöördus meie poole, et uurida, kas kaasaegne tehisintellekt saaks aidata kasutajatel vajalikku teavet kiiremini ja hõlpsamalt leida ning vastata nende küsimustele. Seejuures rõhutas ta nelja olulist nõuet:

  1. kui juhendites tehakse muudatusi, peab see automaatselt kajastuma ka vastustes;
  2. vastuste kvaliteet peab olema statistiliselt mõõdetav;
  3. loodav lahendus peab andma vastuseid eesti ja inglise keeles, sest ülikooli kogukond on mitmekeelne;
  4. ja lõpuks – lahendus peab olema turvaline.

Uue põlvkonna vestlusroboti arendus

Alustasime lahenduse otsingut, teades, et traditsioonilised vestlusrobotid, mis suudavad vastata ainult eelnevalt treenitud küsimustele, ei ole piisavad. Me ei vajanud lihtsalt roboti “jah” ja “ei” vastuseid, vaid süsteemi, mis suudaks vastata kasutajate küsimustele pidevalt muutuva sisu põhjal.

See viis meid RAG-tehnika (Retrieval-Augmented Generation) juurde. RAG’i võib eesti keelde tõlkida kui “otsinguga täiendatud tekstiloome”. See tähendab, et kui kasutaja esitab küsimuse, otsitakse esmalt andmebaasist välja dokumendid, mis kõige tõenäolisemalt sisaldavad otsitavat teavet. Need juhendid edastatakse suurele keelemudelile, nagu GPT-4, mis loob saadud teabe põhjal lõpliku vastuse. Selline lahendus võimaldab vestlusrobotil töötada läbi tuhandeid dokumente ja vastata ainult ajakohaste dokumentide põhjal.

Selle tehnoloogia abil suudab vestlusrobot momentaanselt kohaneda ka täiesti uute juhenditega. Kui ülikooli IT-süsteemidesse lisatakse uus juhend parooli vahetamise kohta, on vestlusrobot võimeline selle samal silmapilgul üles leidma ja selle põhjal vastama. Nii kaob ära vajadus käsitsi tehtava värskenduse või täiendavate treeningandmete järele.

Lisaks vestlusrobotile, arendasime veel ühe olulise funktsionaalsuse: kasutajate küsimuste temaatilise analüüsi. Iga kord, kui kasutaja esitab küsimuse, talletab süsteem selle anonüümselt. Nii saab ülikooli IT-meeskond pidevalt ja mugavalt jälgida, millistel teemadel ja millised küsimused kasutajatel kõige sagedamini tekivad.

“Kasutajate küsimuste analüüs näitab, millist teavet kasutajad kõige enam vajavad.”

See funktsioon võimaldab IT-osakonnal teha teadlikke otsuseid juhendmaterjalide loomisel ja täiustamisel. Kui näiteks selgub, et parooli vahetamise kohta küsitakse sageli, kuid vastavat juhendit pole olemas või see on ebaselge, on võimalik täpselt sellele vajadusele reageerida. Selle asemel, et juhendeid luua ainult eelduste või eelnevate plaanide alusel, saavad IT-spetsialistid töötada proaktiivselt ja täita kasutajate tegelikke infovajadusi.

See on märkimisväärne muutus: juhendite loomine pole enam pelgalt reaktiivne tegevus, vaid teadlikult juhitud protsess, mis tugineb reaalsetel andmetel ja kasutajate päringutel.

Tehisintellekt ei ole täiuslik, kuid on kasulik

Kas loodud vestlusrobot on veatu? Kindlasti mitte – nagu inimintellekt, pole ka tehisintellekt kunagi täiesti eksimatu. Oleme siiski loonud süsteemi, mis õpib ja areneb ajas, muutudes üha paremaks ning mis kasvab koos ülikooli vajadustega.

See lahendus lihtsustab ülikoolipere liikmete elu mitmes mõttes. Esiteks saavad üliõpilased ja töötajad oma ülesandeid tõhusamalt täita, sest nad leiavad kiiresti ja hõlpsalt vastused oma IT-alastele küsimustele, kulutamata aega juhenditest vastuste otsimisele või IT-toega ühenduse võtmiseks. Teiseks väheneb IT-spetsialistide töökoormus, kuna nad ei pea enam pidevalt vastama korduvatele küsimustele ja saavad keskenduda keerulisematele probleemidele ning juhendmaterjalide täiustamisele. Kolmandaks muutuvad küsimuste vastused ühetaolisemaks ja selgemaks, kuna vestlusrobot tugineb ajakohastatud juhendmaterjalide baasile.

Kuigi tehisintellekt ei asenda inimlikku otsustusvõimet, aitab see abiline kõigil oma tööd tõhusamalt teha.

Arendame tehisintellekti lahendusi

Tööta tõhusamalt ja automatiseeri tüütud ülesanded.

Võta ühendust
Kirjuta meile, millised ajad sulle sobivad.

    *

    IIZI kindlustusmaakleri vestlusrobot klienditeenindajatele

    IIZI kindlustusmaakler

    Mure

    IIZI kindlustusmaakler vahendab paljude kindlustusfirmade pakkumisi. Kliendid helistavad ja kirjutavad pidevalt, et uurida kindlustustingimuste kohta. Sageli on tingimused pikad ja keerukad, mistõttu kulub klienditeenindajatel vajalike vastuste leidmiseks palju aega. IIZI kindlustusmaakleris töötab 30-40 klienditeenindajat.

    Lahendus

    Lõime vestlusroboti, mis analüüsib ja võrdleb kindlustusfirmade tingimusi ja leiab neist vajalikud punktid.

    Väärtus

    Klienditeenindajad ei pea enam pikki kindlustustingimusi rida-realt läbi töötama ja kliendid saavad kiiremini vastused.